Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak Hızlı Okuma hakkında her şey.

Anlayarak Hızlı Okuma Nedir?

Okuma, beyne göz tarafından aktarılan çeşitli işaretlerden anlamlar çıkarma işlemidir. Okumada algılama yüzdesini ve hızını belirleyen en önemli faktör, okumayı ne şekilde yaptığımızdır.

Hızlı okuma eğitimi, kişinin mevcut okuma alışkanlığıyla daha yavaş okuduğu bir metni, odaklanarak ve anlayarak daha hızlı okuma becerisini kazanmasını sağlar. Bunu kişiye bir metni kelime kelime değil, kelime öbekleri ve cümleler halinde algılatarak yapar. Bilimsel anlayarak hızlı okuma teknikleri sayesinde bu yetkinlik elde edilir. Hızlı okumanın mantığında bütünü görme, seslendirmeden algılama, beyne daha fazla veriyi daha hızlı gönderme yatar.

Yaşadığımız yüzyıl uzmanlar tarafından bilgi çağı olarak adlandırılmaktadır. Bilgi bu ortamda daha hızlı çoğalmakta bizler ise dakikada 150 kelime ile 300 kelime arasında okuyabilmekteyiz. Oysaki günümüzün aydınları, uzmanları dakikada ortalama 700 kelimeyi okuyup anlamayabilmektedir. Anlayarak hızlı okuma kursu olarak amacımız, göz kaslarının beyin ile koordinasyonunu artırmak ve konsantrasyon teknikleri ile anlama oranını yükseltmektir. Anlayarak hızlı okuma kursu ile edineceğiniz yetkinlik iş ve eğitim hayatınızı derinden etkileyecektir.

 • Hızlı okuma tekniğini öğrenme
 • Kelimeleri öbekler halinde görme ve algılama
 • Göz kaslarını hızlandırma
 • Gözün hızına yetişen algı oranı
 • Tekniği kullanarak aşinalık kazanma
 • Başarıyla hızlı okuma

Hızlı okuma, var olan okuma şeklinin hızlandırılması değildir. Yeni bir okuma şeklidir. Göz kaslarınızı ve göz-beyin-bellek koordinasyonunuzu güçlendiren egzersizler eşliğinde bu yeni beceriye adapte olursunuz. Bu beceri bütünü okuma, görme ve algılamadır. Hızlanan göz kasları ile zihnin odak halinde kalma süresi uzar. Yavaş okurken yaşadığınız, metnin ortasında “dalıp gitme”, cümlede başa dönme gibi problemleri artık yaşamazsınız. Gözün her an çektiği fotoğraflara daha geniş perspektiften bakarken, daha kolay ve daha hızlı algılarsınız.

Zihin bir dakikada yüzlerce işlem yapabilir yüzlerce kelime okuyup anlamlandırabilir. Ancak gözlerimiz bir dakika içinde çok sınırlı sayıda kelimeyi görebilir. Bu nedenle de gözlerimizin zihnimiz gibi algılayabilmesi için hızlı okuma teknikleri ile bu yetkinliği geliştiririz. Anlayarak hızlı okuma sayesinde göz ve beyin arasındaki koordinasyon arttırılarak, hızlı okuma yetkinliği elde edilir. Sıradan bir okuyucunun, bir dakikada okuduğu kelime sayısının, anlayarak hızlı okuma teknikleri sayesinde en az iki katına çıkarılması işlemini ifade eder. Daha geniş bir ifadeyle, gözlerimiz, zihnimiz kadar hızlı değildir. Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu size tam anlamıyla bunları kazandıracaktır.

Normal okuması gelişmiş kişiler içindir.

4. Sınıftan itibaren herhangi bir okuma problemi olmayan herkes anlayarak hızlı okuma becerisi kazanabilir.

Anlayarak hızlı okuma eğitimleri, özellikle 4.5.6. Sınıflarda rahatlıkla öğrenilebilir. Anlayarak hızlı okuma teknikleri normal okumasını geliştirmiş olan her yaştan birey için uygundur. Önyargı gelişmemiş, normal okuma alışkanlığı katılaşmamış, ergenlik sürecinin zorlu dönemecine girilmemiştir. Öğrenci bu dönemde anlayarak hızlı okuma becerisini zahmetsizce kazanacaktır.

Anlayarak hızlı okuma teknikleri, sınav sürecine girmiş öğrencilerin, süreci verimli değerlendirmeleri açısından önem kazanmaktadır. LGS hazırlık sürecinde olan 7.8. sınıflar ile YKS, TYT hazırlık sürecine giren 11. 12. Sınıflarda öğrencinin kaderini belirleyen öneme sahiptir.

Kendini yetiştirmek isteyen, akademik kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyen lisans ve yüksek lisans, doktora öğrencileri, öğretmenler, hukukçular, sağlık çalışanları, akademisyenler, akla gelecek tüm meslek gruplarına iş ve kişisel hayatlarında önemli katkı sağlayacak bir eğitimdir.

Normal okuması gelişmiş kişiler içindir.

4. Sınıftan itibaren herhangi bir okuma problemi olmayan herkes anlayarak hızlı okuma becerisi kazanabilir.

Anlayarak hızlı okuma eğitimleri, özellikle 4.5.6. Sınıflarda rahatlıkla öğrenilebilir. Önyargı gelişmemiş, normal okuma alışkanlığı katılaşmamış, ergenlik sürecinin zorlu dönemecine girilmemiştir. Öğrenci bu dönemde anlayarak hızlı okuma becerisini hızlı okuma teknikleri kursu sayesinde zahmetsizce kazanacaktır.

Anlayarak hızlı okuma kursu, sınav sürecine girmiş öğrencilerin, süreci verimli değerlendirmeleri açısından önem kazanmaktadır. LGS hazırlık sürecinde olan 7.8. sınıflar ile YKS, TYT hazırlık sürecine giren 11. 12. Sınıflarda öğrencinin kaderini belirleyen öneme sahiptir.

Kendini yetiştirmek isteyen, akademik kariyer basamaklarını hızla çıkmak isteyen lisans ve yüksek lisans, doktora öğrencileri, öğretmenler, hukukçular, sağlık çalışanları, akademisyenler, akla gelecek tüm meslek gruplarına iş ve kişisel hayatlarında önemli katkı sağlayacak bir eğitimdir.

Anlayarak hızlı okuma teorik ve pratik bir eğitimdir. Eğitimde okuma eylemine etken tüm faktörler tek tek anlatılırken, uygulamaya yönelik bilgisayar egzersizleri (hizliokuyoruz.com) yapılır.

Kişinin okuma hızı ve kavrama oranı başta ve sonda ölçülerek gelişme oranı tespit edilir.  

Göz, beyin, bellek, öğrenme yöntem ve teknikleri, akılda kalıcılık, dikkat, odaklanma, daha iyi okuma ve anlama, okuma ortamı, okumaya psikolojik, fizyolojik etkenler, okuma engellerinin tespiti ve giderilmesi, stres yönetimi, seviyeye uygun metin seçimi, nefes, beslenme, verimli okuma kültürü oluşturma vb konular, grup içerisinde mümkün olduğunca bireyselleştirilerek işlenir. Öğrencinin/ Katılımcının mevcut okuma ve okuduğunu anlama becerisinin potansiyeli nispetinde artması sağlanır.

Anlayarak hızlı okuma eğitimlerimiz her biri 24 ders saati olmak üzere birbirini takip eden iki kurdan oluşmaktadır. Birinci kurda temel eğitim verilir, teknik yeterlik sağlanırken; ikinci kurda kalıcılık, daha iyi odaklanma ve anlama, ağır ve uzun metinleri, ders, iş metinlerini okuma, testlerde hızlı okuma becerisi kazanma eğitimleri verilir.

 • Beyninizin aktif ve dinç kalmasına yardımcı olur.
 • Anlayarak okuma hızınız en az 2 kat artar. İstikrarlı ve disiplinli çalışma ile hızınızı 10 kata kadar artırmak mümkündür!
 • Dikkatiniz ve konsantrasyon süreniz artar.
 • Hafızanızın kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • Okuma, ders çalışma dolayısıyla öğrenme zevkli bir hâle gelir.
 • Zamanı daha verimli kullanırsınız.
 • Kısa zamanda daha çok bilgi öğrenmenizi sağlar.
 • Her yazının aynı amaçla okunmadığını ve aynı hızda okunamayacağı mantığı ışığında, esnek okuyucu olmanızı sağlar.
 • Karar verme ve hayal kurma yeteneğinizi geliştirir.
 • Sınavlarda zaman problemini ortadan kaldırır.
 • Eğitim hayatındaki başarıları artırır.
 • Meslek hayatındaki başarıları pekiştirir.
 • Okumadan hiçbir evraka imza atmamayı sağlar.
 • Okunanı bir bütünlük içinde daha kolay anlamayı sağlar.
 • Daha hızlı ve daha iyi anlayarak okursunuz.

Elbette! Özel dersler ile anlayarak hızlı okuma teknikleri  etkisiyle aldığınız verimi artırabilir, kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir eğitim planı oluşturabilir ve hızla başarı elde edebilirsiniz. 

Hızlı okuma eğitiminde sesi ve görüntüyü daha etkin ve bilinçli kullanmayı, böylece okuduğunuzu çabuk algılamayı, algıladığınızı daha uzun süre bellekte tutmayı öğrenirsiniz.

Hem akademik hem de sosyal açıdan bireyi güçlendiren hızlı okuma; zamanına, gelişimine ve eğitimine önem veren her bireyin edinmesi gereken bir beceridir. Öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir!

case
Formu Doldurun, Sizi Arayalım

  Bize Ulaşın

  Öğrenciniz ile kendinizin okuma ve anlama becerilerini mükemmelleştirmek, hayat boyu sürecek bir başarı yolculuğuna başlamak için bize ulaşın. Sizin için en doğru çözümü biliyoruz!

  Bizi Arayın

  Adresimiz

  Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. İncirli Apt. 21/9

  Mail Adresimiz

  Sosyal Medyada Biz

  Bize Sorun