DOKY Doğru Okuma ve Anlama

En geç 4. Sınıfta bir öğrencinin kelime hazinesi, anlam evreni gelişmiş ve akademik öğrenime geçişe hazır olmalıdır.

DOKY’nin amacı, ilkokul öğrencilerinin okumayla ilgili alanlarda (anlama, yazma, konuşma, dinleme) gerekli becerileri, profesyonel düzeyde geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Okuma becerisi, öğrencinin bütün akademik hayatı boyunca gerekli olacak, tüm derslerde başarısına yön verecek belirleyici bir faktördür. Doğru ve hızlı okuyan, okuduğunu anlayan ve yorumlayan, sözlü ve yazılı anlatımı iyi olan öğrenciler, okul hayatında başarılı olurlar. Okuma ve okumayla ilgili alanlarında iyi yetişen bireyler hayatlarının her alanında başarıyı kolayca yakalarlar.

  • Okuma hataları ortadan kalkar
  • Odaklanma artar
  • Akıcı okuma öğrenilir
  • Kendini ifade etme yeteneği güçlenir
  • Nefes kontrolü becerisi kazanılır
  • Okuma sevgisi kazanılır

DOKY ile, tüm dil becerilerini bir bütün olarak işlemeyi, dili tüm yönleriyle geliştirmeyi, okuma ve anlama hatalarını gidermeyi, böylelikle tüm derslerin öğrenilmesinde önemli bir belirleyici olan, okuduğunu anlama becerisini geliştirmeyi hedefliyoruz.

Doğru Okuma ve Anlama eğitimi olan DOKY, sesli okumada duraksama, yanlış veya eksik okuma, kelime atlama gibi hatalar yapan, okumakta zorlanan ve okumayı sevmeyen ilkokul öğrencileri içindir.

DOKY her biri 24 ders saati olan 4 kurdan oluşur. Her öğrenci 4 kur almak zorunda değildir. Öğrencinin başlangıç seviyesine ve eğitim içerisindeki ilerleme hızına göre kaç kur eğitim alacağına uzmanlar tarafından karar verilir. Eğitim tamamlandıktan sonra öğrenci Anlayarak Hızlı Okuma eğitimine geçmeye hazır olur.

Öğrencinin başlangıç sesli okuma durumu ile geliştirilmesi gereken yerler tespit edilir. Öğrenci sözcükleri normal okuyabiliyor mu, heceliyor mu, yutuyor mu, yuvarlıyor, mu, atlıyor mu? Olmayan sözcükleri ekliyor, ekleri yanlış okuyor, nefes kontrolü yapamıyor mu? Okumaktan şiddetle uzak duruyor, okuduğunu anlamadığını mı söylüyor? Her şey normal olduğu halde akıcı okuyamıyor mu? Noktalama işaretlerine, vurguya uygun okumuyor mu? Kelime hazinesi mi eksik? Bunlar tespit edilir, öğrenci durumuna ve seviyesine uygun gruba eklenerek eğitime başlanır. Eğitim içeriğinde bu eksiklikleri giderme üzerine özel çalışmalar yapılır.

İhtiyaca ve seviyeye bağlı bazı durumlarda öğrencinin eğitimi özel ders ile (birebir) alması gerekebilir.

* DOKY ile doğru okumaya başlayan öğrenci, okuduğunu da doğru anlar.

* Soruları ve metinleri yanlış okumaktan kaynaklanan hatalar ortadan kalkar.

* Türkçe başta olmak üzere bütün derslerdeki başarıları fark edilir oranda artar.

* Okul ödevleri, rutin çalışmalar ve okumalarda velinin yardımına ihtiyacı ortadan kalkar.

* Öğrencinin doğru okuma anlaması ile beraber gelen başarısı sayesinde özgüveni artar.

* Küçük yaşta alacağı eğitim ile okuma becerileri güçlenir, akademik hayatında büyük artı görülür.

DOKY’de amaç önce doğru okumak, daha sonra akıcı ve seviyede okumaktır. Normal okuması gelişen öğrencinin okuduğunu daha iyi anlamasını sağlamak. İlerleyen kurlarda kelime hazinesini geliştirmek, okuma kültürü kazandırmak, okumayı sevdirmek, iyi bir okur olmasını sağlamaktır.

case

Öğrenciye Yaklaşım

Bize Ulaşın

Öğrenciniz ile kendinizin okuma ve anlama becerilerini mükemmelleştirmek, hayat boyu sürecek bir başarı yolculuğuna başlamak için bize ulaşın. Sizin için en doğru çözümü biliyoruz!

Bizi Arayın

Adresimiz

Zuhuratbaba Mah. İncirli Cad. İncirli Apt. 21/9

Mail Adresimiz

Sosyal Medyada Biz

Bize Sorun