TELEFON : 0212 543 23 66 - GSM : 0544 565 09 04

Hızlı Okuma Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hızlı okuma, zamanımızın kurtarıcısı. Hızlı okuyarak hayatınıza fazladan yüzlerce saat katabilirsiniz. son izlenim Bunun için çok kısa bir zamanı hızlı okuma eğitiminize ayırmanız yeterli olacak.

Hızlı okumaya, klasik okuma alışkanlığınızın dışında bir önerme sunduğu için şüpheyle yaklaşmadan önce, eski bilgilerinizi revize etmeye ne dersiniz?

“Daha iyi anlamak için yavaş yavaş, tane tane okuyun.”  değil…

“Daha iyi anlamak için, odaklanarak çok hızlı okuyun.”  Muhammed Emin Çakır’ın kitap okumasına bayılacaksınız

Çünkü;

Tane tane okumak, anlama değil, odaklanma sorununa işaret eder. Odaklanma sorununa anlayarak hızlı okuma eğitimi en iyi çözümdür.

Kapasitesi çok yüksek olan beynimize düşük hızda veri göndermemiz onun dikkatini başka şeylere vermesine neden olur. Biz buna, dikkat dağınıklığı veya odaklanma sorunu deriz.

Odaklanma sorununun en büyük etkeni yavaş okumaktır. Daha dikkatli olmak ve daha iyi anlamak istiyorsanız mutlaka hızlı okuyun.

“Hızlı okuma, var olan okumamızın hızlandırılmış halidir.” değil…

“Hızlı okuma, mevcut okumamızdan tamamen farklı bir okuma şeklidir.”

Şöyle ki;

Mevcut okumamız, sesli okumanın içimizden yaptığımız şeklidir. İçimizden ve dışımızdan sesli okumadır. Okumayı öğrenirken her kelimeyi seslendirdik. Harfler, kelimeler, cümleler sesle var oldu.

Öğretmen, “içinizden okuyun” dediğinde, içimizden de sesli okuduk. Bazılarımız dudaklarını kıpırdatırdı, öğretmen: “dudaklarınız da kıpırdatmadan okuyun” derdi. Sonra kıpırtı boğazımıza indi. Okurken gırtlağımızın kıpırdadığını hissederdik. Okurken elinizi boğazınıza koyarsanız, oradaki titreşimi hissedersiniz.

İçimizden yaptığımız okumalarda sese ihtiyacımız yoktur. Okurken içimizde yankılanan o ses, aslında okumayı öğrendiğimiz ilk zamanların gereksiz bir bakiyesidir.

Çevremizde gördüğümüz her rengi, ebatı, şekli anında ve içimizden seslendirmeden algılarız. Kırmızı bir koltuk gördüğümüzde “kırmızı renkli bir koltuk” demeden algılarız bu nesneyi. Algılamak için ses zorunlu değildir. Okurken de her kelimeyi içimizden seslendirmek zorunda değiliz.

İyi bir okuyucuysak bunu bazı kelimeler ve kalıp cümleler üzerinde fark etmeden uygularız.

Hızlı okumada önemli olan, görsel algılayabilmektir.

Hızlı okumanın özü: “Gör ve algıla!” dır.

Belki bunu şöyle söylememiz daha doğru olur:

“Gör ve seslendirmeden algıla!”

Yılların kelime kelime okuma alışkanlığını bir çırpıda değiştirmek; birkaç kelimeyi hatta cümleyi, aynı anda okumak ve algılamak biraz zaman biraz da çaba gerektirecektir.

Güvenlik alanımız olan alışkanlıklarımıza sıkı sıkıya bağlı bir yapı içinde her tür değişim risk olarak görünecektir.

Fakat durun bir dakika… Hayatınıza katılacak yüzlerce saati düşünün… Hızlı okuma becerisini kazanmış yüzlerce insanı düşünün… Örneğin Amerika eski başkanlarından John F. Kennedy’nin dakikada 2000 kelime okuduğunu ve anladığını, eski cumhurbaşkanı ve başbakan Süleyman Demirel’in çok iyi bir hızlı okuyucu olduğunu; yazarlardan Antony Robbins’in bizde Taha Akyol’un çok hızlı okuduğunu düşünün. Ayrıca yüzlerce, binlerce kişinin de hızlı okuma becerisine sahip olduğunu düşünün…

Siz de yapabilirsiniz!

Olumsuz düşüncelere ve söylemlere arkanızı dönün.

Neden olmasın deyin?

Denemekten ne çıkar?

Başkası yapıyorsa ben de yapabilirim veya başkası yapamıyor diye ben de mi yapamayacağım?

Harekete geçin…

Hızlı okuyunca daha iyi anlayacağınıza inanın.

Ortalama 3 -4 haftanızı günde sadece 45 dakikanızı hızlı okuma eğitimine ayırarak değerlendirin.

Özel bilgisayar programlarının da yardımıyla ilerleyen eğitim sonucu, tıpkı büyüdüğünüzü, iyileştiğinizi, ilerlediğinizi fark ettiğiniz gibi, hızlı okuduğunuzu da fark edeceksiniz.

Kursiyerlerimiz, eğitimlerinin üçüncü haftasında şöyle derler: “Okumuyorum ama anlıyorum!” Bunun anlamı, artık iç sesin, eski okuma alışkanlıklarının yerini, görerek algılama, yani hızlı okumanın aldığıdır.

Bunun nasıl bir mutluluk olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez…

Kezban Küçük

Uzman Türkolog-Hızlı Okuma Eğitmeni

  1. MEB Özel Hake Hızlı Okuma Kursu

İletişim tel: 0 212 543 23 66

CSM:0 544 565 09 04

About the Author

Leave a Reply

*