TELEFON : 0212 543 23 66 - GSM : 0544 565 09 04

Hızlı okuma alışkanlığı kazanmanın püf noktaları

Düzenli egzersiz (alıştırma) yapmak hızlı okuma becerisi ve alışkanlığı kazanmanın en önemli püf noktasıdır. Kararlı olun. İlk başta zor gelebilecek alıştırmaları, size çok kolay gelene kadar tekrarlayın. Hızlı okuma becerisi ve alışkanlığı kazandığınız zaman başarınızın ne kadar artacağını düşünün.

Sabırlı olun. Hızlı okumayı alışkanlık haline getirmek ve bu yeni okuma biçimine alışmak için sabırlı olun. Hızlı okumanın 21 günlük bir alışma dönemi olduğunu ve yararlarını görmeye başlamanın bundan sonra olacağını unutmayın.

Arkadaş gurubuyla çalışın. Arkadaşla çalışmanın en güzel yanı vazgeçmenin çok daha zor olmasıdır. Doğal olarak doğacak rekabet havası sizi daha hızlı okumak ve daha iyi anlamak için motive edecektir.

Hızlı okumayı eğlenceli hale getirin. Size hangisi daha eğlenceli ve  kolay geliyor?  Hızlı okumayı, dayanmış bir  bir zorunluluk değil, sadece kendinize özel sosyal bir olgu gibi görmeniz işi çok kolaylaştıracaktır. Eğlenerek hızlı okumanın yolunu bulun.

Hızlı okuma çalışmalarına hayatınızda yer açın ve öncelik verin. Siz hızlı okumayı öğrenmeğe günde yarım saat ayıracaksınız karşılığında yüzlerce saat kazanacaksınız. Hiçbir şey, sizi çalışmalarınızdan alıkoymasın. Kendinizi, hızlı okuma çalışmalarının ihmal edilemeyecek değerde olduğuna inandırın.

Hızlı okuma çalışmaları için, en verimli olduğunuz saatleri tercih edin.

Yapılan istatistikler, düzenli olarak sabah saatlerinde yapılan egzersizlerin, günün ilerleyen saatlerinde yapılanlara oranla daha sıklıkla alışkanlık yaptığını gösteriyor. Hızlı okuma çalışmalarınızı en verimli olduğunuz saatlerde yapın.

Hızlı okuma çalışmalarınızı çeşitlendirin.

Kitabınızda oldukça çeşitli alıştırmalar var. Bunun yanında sizin de aklınıza hızlı okuma becerinizi geliştirecek ve alışkanlığınızı artıracak farklı çalışmalar gelebilir. Fayda sağlayacağını düşündüğünüz çalışmaları yapmaktan çekinmeyin. Aklınızda sürekli, “daha hızlı nasıl okuyabilirim?” olsun.

Aşırı zorlamalardan kaçının

Özellikle hızlı okuma çalışmalarının ilk günlerinde kendinizi aşırı zorlamayın. Çalışmalarınızı gün içinde 15’er dakikalara bölerek yapın. Küçük adımlar size harika bir alışkanlık kazandıracaktır.  Hızlı okuma alışkanlığının yavaş yavaş kazanıldığını unutmayın.

Ulaşılabilir hedefler koyun

Örneğin dakikada 130 kelime okuyorsunuz. Bunu birden bire 1000 kelimeye çıkarmayı düşünmeyin. Önce iki katını hedefleyin. Bu hedef çok kolay geliyorsa üç ya da duruma göre daha yüksek hedeflere ulaşmayı deneyin. İnsanın genetik sınırları olduğunu, elbette gelişim süresinin devam edeceğini bilmeli, bir süre sonra da kazandığınız okuma hızını korumayı hedeflemelisiniz. Hedef yaşam tarzı olmalı, kazanımlar da bunun sonuçları.

Hake hızlı okuma fark yaratır

Hake Hızlı Okuma Kursu-

Kezban Küçük- Ortaokullar İçin Hızlı Okuma Kitabından

About the Author

Leave a Reply

*