TELEFON : 0212 543 23 66 - GSM : 0544 565 09 04

DOKY EĞİTİMLERİNİN TARİHSEL GELİŞİMİ

  DOKY Eğitimleri; ilkokul öğrencilerine dört temel değeri kazandırmak adına hazırlanmış bir eğitim programıdır. Dinleme-Okuma-Konuşma-Yazma değerlerinin baş harflerinden DOKY adı oluşmuştur.

  Edebiyat öğretmenleri olarak dilimizin kusursuz güzellik ve akıcılıkta kullanılması, kendini ifade edebilen bireyler yetişmesi, yazma-üretme becerisi gibi kazanımlar bizim en büyük gayemizdi. Bu kazanımları hedefleyerek bir müfredata sahip aynı zamanda bireyselleştirilebilir eğitim olması yönünde kurumlarımızda Uzman Türkolog Kezban Küçük öncülüğünde çalışmalar yapıldı. 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Hake Hızlı Okuma Kursları’nın açılmasıyla temelleri atılan DOKY Eğitimleri bugün son şeklini almış, tüm Türkiye’ye fayda sağlayacak bir alan haline gelmiştir.

  Düz okuyan öğrencilere tonlu okumayı öğretmek, konuşma sanatının en can alıcı noktalarını verip diksiyon ve hitabeti geliştirmek kalabalığa seslenirken heyecanı yatıştırmak, dinlemenin önemini anlatmak ve duygu ve düşüncelerini yazıya dökebilen öğrenciler hedefleyerek Türk Patent Enstitüsü’ne başvuran Uzman Türkolog Kezban Küçük tarafından   ‘’ DOKY MARKA TESCİL BELGESİ ‘’ alındı.

  Okuma eylemi tam anlamıyla gerçekleşmeden algılama olmuyor. Odaklanma sorunu ve dikkat-konsantrasyon güçlüğü ortaya çıkıyor. Okumaya karşı ön yargı oluşuyor. Okumayı sevmeyen çocuk derslerdeki başarısızlığından dolayı öz güvenini yitiriyor. Kendini ifade edemiyor, karşısındakini dikkatini vererek dinleyemiyor, düşünme hızına yetişemediği için de yazamıyor. DOKY Eğitimlerimizde buna istinaden Dinleme%15 Okuma%55 Konuşma%15 Yazma%15 oranında programlandırılmıştır. Doky seviyesinin altında okuma becerisi olan öğrenciyi önce kendi seviyesine ilerleyen süreçte seviyesinin üstüne çıkarmayı hedeflemektedir. Matematik dersinde bir problemi çözebilmek için de okumak ve algılamak gerektiği için DOKY’nin önemi oldukça fazladır.

  Hake Hızlı Okuma Kursları’nda beş yıldır uyguladığımız yöntemlerle çok hızlı sonuç alarak öz güveni yükselmiş, okumayı seven, başarıyı hedefleyen öğrenciler mezun ettik. Birçok okulda binlerce öğrenciye hız-algı testi uyguladık. Ve sınıf mevcutlarının %50’sinin Doky Eğitimlerimize ihtiyacı olduğunu saptadık.Uzman Türkolog Kezban KÜÇÜK tarafından geliştirilen ve patenti alınan “DOKY EĞİTİMLERİ ŞİMDİLİK YALNIZCA HAKE’DE UYGULANMAKTADIR. “

Şerife AYDIN

About the Author

Leave a Reply

*